Eko dzieciaki

   Dnia 7 maja 2012r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka odbył się apel szkolny, na którym zaprezentowano społeczności szkolnej cele i działania projektu „Eko dzieciaki z naszej paki”. Prezentacja przygotowana przez p. Joannę Szpynda została przedstawiona uczniom, aby poinformować ich o nowych możliwościach jakie stoją przed nimi dzięki projektowi zorganizowanemu przez GAZ-SYSTEM S.A. pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia i Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas prezentacji dokładnie omówiono założenia projektu oraz zadania zgodnie z harmonogramem, przedstawiono do kogo skierowany jest ten projekt czyli uczniów ich rodziców i społeczności wiejskiej. Jest to niezmiernie ważny projekt, gdyż w dzisiejszych czasach potrzeba uświadamiania ludzi, że przyroda jest naszym największym skarbem i musimy zachować ją dla przyszłych pokoleń, jest ogromna. Ukształtowanie u dzieci właściwych postaw wobec środowiska naturalnego zgodnych z etyką ekologii oraz upowszechnienie postaw proekologicznych wśród dzieci, rodziców i in. ma dla nas wszystkich kluczowe znaczenie, ponieważ tylko tak możemy wpłynąć na świadomość otoczenia i zmianę jego zachowań na bardziej przyjazne dla przyrody.

Prezentacja - kliknij 

Nasz „kawałek ziemi”

W przeddzień Dni Lasu i Zadrzewień, które w tym roku obchodzone były od 1 do 7 czerwca, w ramach realizowanego projektu „Ekodzieciaki z naszej paki”, uczniowie klasy V i VI spotkali się w Dzikowie z właścicielami firmy „Las”. 

           Podczas spotkania dzieci poznały tajniki gospodarki leśnej. Również miały okazję posadzić kilkanaście młodych krzewów na wyznaczonym „kawałku ziemi”, co sprawiło im wielką frajdę. Jak się okazało, nie była to praca lekka, ale na pewno pożyteczna. Wyjazd zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek oraz zabawami na świeżym powietrzu.
            Miejmy nadzieję, że praca naszych uczniów nie pójdzie na marne, a zakrzewiony przez nich „kawałek ziemi” będzie dowodem na to, że potrafią zadbać o przyrodę.

 

Klub Małego Ekologa 

Założenie Klubu Małego Ekologa to kolejne działanie w ramach realizacji projektu „Ekodzieciaki z naszej paki”. Pogłębienie wiedzy o środowisku naturalnym i jego elementach, uwrażliwienie na problemy związane z ochroną środowiska oraz podejmowanie działań służących popularyzacji ochrony najbliższego środowiska to główne jego priorytety. 
Na uroczystym apelu, który odbył się 1 czerwca- w Międzynarodowy Dzień Dziecka- członkowie klubu oraz pozostali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wysłuchali „Listu do Dzieci od Przyrody”, a później złożyli uroczyste ślubowanie ekologa. Przyrzekali m.in.: segregować odpady, oszczędzać wodę i światło, nie niszczyć roślin, dzielić się swoją wiedzą ekologiczną z innymi oraz wspierać edukację zdrowej żywności. 

            Mali Ekolodzy z rąk Pani Dyrektor otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz koszulki z logo klubu i szkoły.
            Do Klubu wstąpili: Michał Czeppil i Marcin Mieczkowski z kl. IV oraz Karol Tober, Natalia Trynkos, Wiktoria Owczarek, Anna Winiecka i Mikołaj Rosochowicz z kl. V.
            Klub będzie działał pod okiem nauczyciela przyrody, Ewy Kamińskiej.

 

Pokaz mody ekologicznej

Dnia 1 czerwca w naszej szkole zapanowało szaleństwo na punkcie EKO-MODY. Projektanci (którymi w tym dniu mogli zostać wszyscy: nauczyciele rodzice oraz uczniowie) prześcigiwali się w pomysłach oraz kreatywnym wykorzystaniu materiałach wtórnych przekształcając je na elementy ubioru. Modele i modelki, niezwykle profesjonalnie podchodząc do swojej pracy, cierpliwie czekali na ukończenie kreacji.

 I tak o to pojawiły się na wybiegu: suknie balowe zrobione z reklamówek foliowych, suknia ślubna niekonwencjonalnie udrapowana z foli remontowej, elegancka sukienka wieczorowa zrobiona z gazet. Zaprojektowano również odważny strój dla szalonego i ekologicznego motocyklisty: spodnie i kurtka ala-skórzane wykonane z czarnych foliowych worków na śmieci (projektu M. Ołdak) - niezwykle modne w nadchodzącym sezonie letnim, ale również idealnie chroniące przed deszczem i wiatrem J.

 Z okazji zbliżających się wakacji zaprezentowano kilka propozycji na upalne dni, a wśród nich: przewiewna, ażurkowa kreacja z worka po kartoflach(dzieło M. Czeppila). Dla pań zaprezentowano kilka ekstrawaganckich i wyrafinowanych pomysłów na dodatki do stroju biżuterie, przepaski na włosy, torebki oraz buty. Wśród propozycji przedstawiono również kilka strojów idealnych na czekające nas w następnym sezonie bale karnawałowe, były to m.in. strój Batmana (D. Sykut), strój ufoludka, króla(T. Szawara).

Pokaz EKO-MODY był tylko jednym z przykładów na niezliczone możliwości wykorzystania surowców wtórnych. Wykonanie i prezentacja strojów przyniosła wszystkim wiele radości oraz pozwoliła, niektórym uczestnikom odkryć w sobie prawdziwego projektanta mody.

Jak żyć, by nie szkodzić środowisku?
W poniedziałek, 11 czerwca 2012r., odbyło się spotkanie z inspektorem ds. ochrony środowiska z Urzędu Gminy Wałcz, panem Janem Matuszewskim. Był to kolejny punkt realizowanego w naszej szkole projektu „Ekodzieciaki z naszej paki”

                Zaproszony gość ukazał walory przyrodniczo-turystyczne naszej okolicy. W przedstawionej prezentacji multimedialnej pokazał najpiękniejsze i najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym miejsca, których w naszej gminie jest mnóstwo. Zachęcił do ich zwiedzania i uświadomił słuchaczom- tym dużym oraz małym, że warto o nich wiedzieć. Opowiedział również, jak prowadzić ekogospodarstwa, a szczególnie zwrócił uwagę na to, jak powinniśmy postępować na co dzień, aby nie szkodzić środowisku, w którym żyjemy.
                Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i nawet się nie spostrzegliśmy, a dobiegło końca! Na pewno wszystkie rady były cenne i mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zastosuje je w swoim życiu.
                Serdecznie dziękujemy panu Janowi Matuszewskiemu za mile i pouczająco spędzony czas. Zaznaczamy, że ten temat jest niczym rzeka, więc było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie…

 

 

PRZEDSZKOLAKI – EKODZIECIAKI Z NASZEJ PAKI

Od 7 maja 2012 roku w naszej szkole realizowany jest projekt „Eko-dzieciaki z naszej paki”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat ochrony środowiska, wzbudzanie
u dzieci i ich rodziców świadomości ekologicznej oraz wdrażanie w życie zdobytej wiedzy
i zachowań ekologicznych. Zgodnie z mottem projektu - „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” - działaniami tymi objęci zostali również najmłodsi uczniowie, czyli przedszkolaki.

Jednym z podjętych działań była realizacja tematu „Poznaję las”. W grupie przedszkolnej przeprowadzony został cykl zajęć o tematyce leśnej. Najmłodsi poznali rośliny oraz zwierzęta żyjące w lesie, dzielili się własnymi spostrzeżeniami na temat „darów”, jakie las ofiarowuje człowiekowi, a także omówili zasady zachowania się w lesie. Wspólnie
z nauczycielem dzieci opracowały „Kodeks Przyjaciela Lasu”. Zajęcia wzbogacone zostały
o utwory z literatury dziecięcej o tematyce leśnej. Realizacji tematu towarzyszył szereg zajęć plastycznych dotyczących roślinności i zwierząt żyjących w lesie. Zwieńczeniem – a zarazem uzupełnieniem cyklu zajęć „Poznaję las” – było spotkanie z leśniczym, panem Mirosławem Pierko pracującym w Nadleśnictwie Trzcianka. W spotkaniu tym, oprócz grupy przedszkolaków, uczestniczyli również uczniowie klas I – III. Zaproszony gość opowiadał
o swojej pracy, o zakresie obowiązków leśniczego oraz omówił gatunki drzew rosnących na terenie lasów należących do Nadleśnictwa Trzcianka. Pan Mirosław Pierko zwrócił szczególną uwagę na sposób zachowania się w lesie i jeszcze raz wymienił podstawowe zasady prawidłowego postępowania. W swojej wypowiedzi podkreślił również zagrożenie, jakie dla lasu stanowi człowiek, tj.: zaśmiecanie, podpalanie, kłusownictwo, samowolny wywóz drzew. Na koniec spotkania dzieci mogły zadawać pytania - i z tej okazji chętnie skorzystały. 


Losowe Zdjęcie

???


NASZA SZKOŁA JEST MIEJSCEM, W KTÓRYM PROCES NAUCZANIA I WYCHOWANIA STANOWI RADOSNE PRZEŻYCIE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI.


Wykonanie Webdes. Wspierane przez: Ogłoszenia Piła Wałcz